Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To magiczny czas pełen serdeczności, ciepła i radości. To właśnie wtedy uśmiech i pomoc potrzebującym smakują wyjątkowo. Wracamy po krótkiej przerwie i serdecznie zapraszamy do corocznej akcji „PODZIEL się ŚWIĄTECZNĄ RADOŚCIĄ”, organizowanej przez Fundację Tańca i Sztuki ARToffNIA tym razem przy współpracy z Olsztyńskim Centrum Pomocy Dziecka oraz Fundacją “Przyszłość dla dzieci” . Główną ideą naszej akcji jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, w postaci drobnych, świątecznych podarunków.
W siedzibie naszej fundacji będzie można znaleźć kosze, do których będziemy wrzucać najpotrzebniejsze podarunki.
Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
Al. Sybiraków 2, od poniedziałku do piątku, w godz. 16:30-21:00 (do 15 grudnia)
tel. 604-110-894
UWAGA !!!!
Prosimy, by przynosić TYLKO rzeczy NOWE, NIEUŻYWANE, zapakowane i podpisane dokładnie do kogo prezent powinien trafić.
OPIS POTRZEBUJĄCYCH:
1.LENA i IGOR z OLSZTYNA podopieczni Fundacji “ Przyszłość dla dzieci”
Marzenia Lenki (9 lat) zdecydowanie różnią się od pragnień jej zdrowych rówieśników. Dziewczynka chciałaby po prostu wieść życie bez licznych upadków. Zdiagnozowana u niej padaczka stanowczo to utrudnia. Dlatego, że każdy atak padaczki niesie ze sobą poważne konsekwencje. Omdlenia, stłuczenia, a nawet złamania stale jej towarzyszą, co sprawia, że każdy dzień w życiu Lenki jest jedną wielką niewiadomą. Stwierdzone u Lenki kilka lat temu ADHD, trudności z koncentracją i przetwarzaniem słuchowym również nie pomagają jej w walce z przeciwnościami dnia codziennego. Szargają nią przeróżne emocje. By miała szansę sobie z nimi poradzić, Lena korzysta z kompleksowej terapii psychologicznej. Jednym z najważniejszych aspektów jej rehabilitacji jest terapia integracji sensorycznej, która przynosi imponujące efekty. Niestety koszty z nią związne wykraczają poza możliwości pani Kariny, która aktualnie samotnie mierzy się nie tylko z niepełnosprawnością Leny, ale też ze spektrum autyzmu starszego syna Igora (13 lat). Pani Karina, Lena i Igor cały tydzień mają szczelnie wypełniony wizytami w licznych poradniach specjalistycznych. Wierzą, że dzięki temu ich przyszłość będzie malowała się w kolorowych barwach. Możemy sprawić, by Lena, Igor i pani Karina nie myśleli o swoich codziennych zmartwieniach. Pomóżmy im na chwilę zapomnieć o problemach. Sprawmy, by w tak magicznym czasie poczuli magie świąt. Wspólnie Możemy Zrobić Więcej i dołączmy do akcji Fundacji “Przyszłość dla Dzieci” – 500 świątecznych prezentów dla 500. naszych podopiecznych.
Potrzeby Leny (9 lat):
• fioletowe lub granatowe spodnie dresowe w rozmiarze 146 cm,
•zimowe rajstopy w rozmiarze 152 cm
•przybory plastyczne, papier
i dziurkacze ozdobne,
Marzenia:
• Domek i figurki z serii Little Pet Shop. (Najbardziej chciałaby dostać figurkę psa Cocker Spaniel i jamnika w kropki).
Potrzeby Igora (9 lat):
• bluza dresowa w jednolitym kolorze wkładana przez głowę w rozmiarze 164cm,
• skarpety w jednolitym kolorze lub w paski w rozmiarze 38.
Marzenia:
• słuchawki gamingowe
Potrzeby mamy:
• zimowa piżama na długi rękaw rozmiar M,
• długie skarpetki w rozmiarze 37,
• świeczki zapachowe (słodki zapach z nutą wanilii).
Marzenie Lenki, Igora i Pani Kariny:
• telewizor
2. DAWID I WIKTOR z okolic SZCZYTNA podopieczni Fundacji “ Przyszłość dla dzieci”
Dawid i Wiktor (5 lat) to dwaj autystyczni braciszkowie, którzy próbują się sami wzajemnie sobą opiekować. Ich mamę panią Emilię zaniepokoił brak odruchu płaczu
u chłopców. Niedługo po narodzinach bliźniacy przeszli szereg badań, a ich rodzice usłyszeli pierwsze diagnozy, Dawid jeszcze jako noworodek musiał przejść ratującą życie operację, bo lekarze wykryli u niego zrośnięty przełyk. Z czasem okazało się jednak, że to był dopiero początek.. U Dawida pojawiły się kolejne niepokojące symptomy. Chłopiec nie reagował na swoje imię i nie utrzymywał kontaktu wzrokowego. W 2021 roku lekarze stwierdzili autyzm wczesnodziecięcy i niedosłuch.
Natomiast u Wiktora pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się dopiero, gdy ich syn został przedszkolakiem. Każdego dnia przed wyjściem z domu zanosił się płaczem. Nie nawiązywał kontaktu z rówieśnikami i nie brał udziału w zabawach. Po licznych badaniach, rodzice bliźniaków usłyszeli znajomą już diagnozę — autyzm.
Starszy syn Oskar (19 lat), każdego dnia wspiera rodziców w trudnych zmaganiach o jak najlepsze funkcjonowanie bliźniaków. Kibicuje młodszym braciom i cieszy się nawet z ich najmniejszych sukcesów. Dawid i Wiktor są pod stałą opieką wielu poradni i lekarzy, a ich rodzice wciąż krążą między Olsztynem, a wsią po Dźwierzutami, gdzie mieszkają. Koszty związane z kompleksowym leczeniem chłopców są ogromnym wyzwaniem dla budżetu domowego rodziny.
Jednak bez względu na to w jak wielki tor przeszkód zmienia się każdy dzień, nie poddają się. Wierzą, że dzięki tym żmudnym zmaganiom, będą w stanie zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą codzienność. Wszystko po to by ich ukochane dzieci mogły z optymizmem potrzeć w przyszłość. Podarujmy tej wspaniałej 5-osobowej rodzince trochę magii świąt. Po to by życie niepełnosprawnego Dawida i Wiktora było lżejsze, by zdjąć z ich barków odrobinę ciężaru, który noszą każdego dnia. Wspólnie Możemy Zrobić Więcej!
Potrzeby Dawida (5 lat):
Ubrania codzienne w rozmiarze 122cm-130cm: dresy, podkoszulki, spodnie, piżama,
kurtka zimowa rozmiar 122cm
skarpetki rozmiar 27-30
pościel w rozmiarze 160cmx200cm
prześcieradło w rozmiarze 160cmx200cm,
Marzenia:
Carrera First Tor Świnka Peppa Świnka Peppa, maskotka z kołysanką
Potrzeby Wiktora (5 lat):
Ubrania codzienne w rozmiarze 122cm- 130cm: dresy, podkoszulki, spodnie, piżama,
kurtka zimowa rozmiar 122cm
skarpetki rozmiar 27-30
pościel w rozmiarze 160cmx200cm
prześcieradło w rozmiarze 160cmx200cm,
Marzenia:
sterowany traktor zabawkowy autobus
Potrzeby mamy:
kosmetyki do pielęgnacji
serwis obiadowy dla 6 osób
poduszki w rozmiarze 70cmx80cm
Potrzeby taty:
pościel w rozmiarze 160cmx200cm,
kapcie w rozmiarze 46
Marzenie rodziców:
odkurzacz zwykły lub z funkcją prania
Potrzeby Oskara (19 lat):
kołdra 160cmx200cm,
poduszka w rozmiarze 70cmx80cm
komplet pościeli z prześcieradłem
Marzenie:
głośnik bluetooth
3. Organizujemy także zbiórkę dla podopiecznych z Olsztyńskiego Centrum Pomocy Dziecka, pod które podlegają dwie jednostki: Pogotowie Opiekuńcze oraz Dom dla Dzieci "W Parku" .
Pogotowie Opiekuńcze jest placówką typu interwencyjnego. Zadaniem placówki jest doraźna opieka nad dzieckiem w czasie trwania sytuacji kryzysowej, w szczególności placówka jest obowiązana przyjąć dziecko w przypadkach wymagających natychmiastowego zapewnienia opieki. Dom dla Dzieci “W Parku” jest placówką typu socjalizacyjnego, która zapewnia dzieciom opiekę całodobową i wychowanie oraz zaspokaja niezbędne potrzeby, zajęcia wychowawcze, terapeutyczne, rekompensujące brak wychowania w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego, podejmuje działania w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej,
Bardzo wzruszyła nas lista potrzeb, które wypłynęły prosto od dzieci, oto one:
środki higieny osobistej np. szampony i odżywki do włosów dla nastoletnich dziewczynek, płyny pod prysznic, maseczki do twarzy, antyperspiranty w kulce itp. a dla młodszych również szampony i płyny pod prysznic np. na atopowe zapalenie skóry, pasty do zębów, szczoteczki itp
To tyle, ale może, aż tyle -dlatego zwracamy się do Waszych serc z serdeczną prośbą, podzielmy się z podopiecznymi tym co czujecie, wszystkim tym co przyjdzie Wam do głowy, liczymy na Waszą kreatywność, świąteczne niespodzianki i otwarte na pomoc dzieciom serca
Podajemy listę imienną dzieci z podanym wiekiem, może ułatwi to zbiórkę dla konkretnych osób.
LISTA WYCHOWANKÓW DOMU DLA DZIECI „W PARKU” ORAZ POGOTOWIA OPIEKUŃCZEGO
1. AGATA L. 13
2. ALAN L. 10
3. MATEUSZ L. 16
4. RAFAŁ L. 11
5. JULIA L. 17
6. KRZYSZTOF L. 16
7. BOGUSŁAWA L. 16
8. KORNELIA L. 9
9. WIKTORIA L. 9
10. SANDRA L. 16
11. WIKTORIA L. 17
12. PATRYCJA L. 13
13. WIKTORIA L. 12
14. ILIA L. 9
15. BOHDAN L. 9
16. JAKUB L. 8
17. OLIWIA L. 9
18. ALEKSANDRA L. 8
19. ALEKSANDER L. 6
20. MORGAN L. 5
21. FABIAN L. 6
22. NADIA L. 14
23. JULIA L. 13
24. MAJA L. 13
25. MARTYNA L. 13